O mnie

Dagny Mikoś

Aktorka teatralna i filmowa, wokalistka, lektorka, animatorka działań twórczych

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2013), Wydziału Wokalnego Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2018) oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzanie Kulturą (studia podyplomowe 2023). Certyfikowana praktyczka metody terapeutyczno-coachingowej „Integracja Świadomości”®.

Przez ponad 10 lat aktorskiej pracy Dagny zbudowała kilkadziesiąt ról teatralnych, radiowych i telewizyjnych, za które wielokrotnie była wyróżniana i nagradzana. Na małym ekranie można było zobaczyć ją m.in. w serialach: „O mnie się nie martw”, „Wojenne Dziewczyny”, „Pierwsza Miłość” czy „Papiery na szczęście”. Aktorka zagrała również w ostatnich, filmowych produkcjach Telewizji Obiektyw z Krosna: „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”, „Jako w niebie, tak i w Komańczy” w reż. Macieja Wójcika oraz „Weigl – zwyciężyć tyfus” i „Loret – leśnik z charakterem” w reż. Marcina Głowackiego. Jest lektorką audiobooków Moniki Maciewicz: „Wiedma”, „Kruki” i „Żmijątko”.

W 2011 roku, za wybitne wyniki w nauce, otrzymała stypendium Rektora PWSFTviT w Łodzi, dzięki któremu wyreżyserowała i wyprodukowała swój autorski monodram muzyczny z songami Bertolta Brechta pt. „DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków”. Na ostatnim roku studiów na Wydziale Aktorskim zadebiutowała główną rolą żeńską w musicalu „Our House” Tima Firtha w reż. Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (2012). Po ukończeniu studiów na Wydziale Aktorskim dołączyła do zespołu artystycznego Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Za rolę GOPLANY/SHIRLEY TEMPLE w spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reż. Radosława Rychcika otrzymała Krakowską Nagrodę Loży 2015. W tym samym roku została uhonorowana Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W sezonie teatralnym 2018/19, Dagny wraz z zespołem spektaklu „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery, została wyróżniona nagrodami podczas najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce.

W 2019 roku otrzymała WYRÓŻNIENIE podczas finału 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Pamiętajmy o Osieckiej” w Teatrze Nowym w Poznaniu, a rok później, podczas uroczystej gali z okazji obchodów 59. Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Rzeszowa w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz promocji miasta Rzeszowa.

W 2020 roku, w plebiscycie rzeszowskiej publiczności „WANDY’20”, zajęła drugie miejsce jako ulubiona aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej oraz została nominowana przez Gazetę Codzienną „Nowiny” w plebiscycie „100 Wpływowych Kobiet” Województwa Podkarpackiego. W 2021 roku podczas 07. Festiwalu Nowego Teatru wraz z zespołem aktorskim spektaklu „Wiśniowy Sad” w reż. Andro Enukidze zdobyła Nagrodę Specjalną za wybitne role indywidualne oraz wysoką jakość kreacji zbiorowej.

W 2023 roku jej autorski monodram „DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków” otrzymał Nagrodę Specjalną podczas pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „RFT: Monodram” w Polskim Radiu Rzeszów. W tym samym roku, Dagny Mikoś została zaproszona przez Prezydenta Miasta Rzeszowa do pełnienia zaszczytnej roli Ambasadorki Projektu „Rzeszów Europejską Stolicą Kultury 2029”. W 2024 roku z okazji 10-lecia pracy na rzeszowskiej scenie Dagny Mikoś otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego, a za rolę Anny Herzig w filmie „Weigl – zwyciężyć tyfus”, przez kapitułę Gazety Codziennej „Nowiny”, została nominowana do miana Osobowości Roku 2023 w kategorii „Kultura”. 

W 2024 roku Dagny została zgłoszona i nominowana przez Kapitułę powołaną przez Urząd Miasta Rzeszowa do finału plebiscytu „Osobowość Rzeszowa”. W tym samym czasie podczas Festiwalu Arcydzieł otrzymała od Jury Wyróżnienie Aktorskie za rolę Wdowy Wąsowskiej w spektaklu „Lalka” Bolesława Prusa w reż. Jerzego Jana Połońskiego.

W 2018 roku aktorka otrzymała dyplom ukończenia nauki w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Wydziale Wokalnym, a w 2023 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Kulturą na Wydziale Zarządzania oraz Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2023 roku została Certyfikowaną Praktyczką metody terapeutyczno-coachingowej „Integracja Świadomości”® Doroty Puzio.

Dagny angażuje się chętnie również w projekty niezwiązane bezpośrednio z teatrem i sceną: śpiewa recitale, produkuje teledyski, nagrywa audiobooki, prowadzi imprezy jako konferansjerka, organizuje grupowe warsztaty twórcze oraz indywidualne konsultacje dla kandydatów na wydziały artystyczne. Prowadzi także indywidualne sesje coachingowo-terapeutyczne, pisze projekty, nagrywa TikToki i internetowe vlogi, a także reżyseruje i nagrywa internetowe reklamy…

Jeśli pragniesz nawiązać współpracę z artystką albo masz chęć zorganizować u siebie warsztaty twórcze, które poprowadzi Dagny – wystarczy że wypełnisz formularz znajdujący się w zakładce KONTAKT. Oprócz propozycji współpracy, aktorka chętnie czyta i odpowiada na wiadomości dotyczące projektów, w których wzięła udział. Zachęcamy do korespondencji!

fot. Karol Kadłubiec

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter